Bár a legtöbben úgy hiszik, hogy a cava elnevezés kizárólag a Penedés (Katalónia) környéki pezsgőkre utal, a valóság az, hogy minden cava-nak (ejtsd: kává) számít, amit egyazon eljárással állítanak elő. Így tehát készül cava Valencia, Navarra, La Rioja, Zaragoza, Gerona, Lérida és Barcelona tartományokban is, sőt, még az ezen északi területektől meglehetősen távoli déli Badajoz és Extremadura tartományokban is. A legnagyobb mennyiségben azonban még így is Penedés uralja a piacot, ők állítják elő a cavák 95%-át!
Jó, de mitől lesz az ital cava?
Mondhatnánk, hogy attól, hogy rá van írva, hogy “Freixenet” vagy “Codorniu“, de vannak azért más remek márkák is, például az 500 éve borászattal foglalkozó dinasztia Raventós i Blanc márkanevű cava-i, vagy a Muga pezsgő. A legfontosabb jellemzője, hogy “champenoise”-eljárással, tehát ugyanúgy készül, mint a francia champagne, azonban a francia elnevezés eredetvédett, kizárólag azok az italok nevezhetők így el, amelyek Champagne területéről származnak. Éppen ezért a spanyol pezsgőkön kizárólag a “método tradicional“, azaz hagyományos eljárással készült megjelölés szerepelhet. Ezen felül minden esetben a Penedésben 1959 óta múködő Cava-Tanács (el Consejo Regulador del Cava) határozza meg, ki felel meg valóban a cava-készítés szigorú követelményeinek.
Ez azonban lényegileg azt jelenti, hogy pontosan ugyanazokon a gyártási folyamatokon megy keresztül a cava, mint a champagne.
Az eltérés a földrajzi megjelölésen túl abban rejlik, hogy a pezsgőkészítéshez milyen típusú szőlőt használnak: a cava esetében a 3 fő szőlőfajta a Parellada, a Macabeo és a Xarelo, míg a francia champagne esetében a Chardonnay és a Pinot Noir.
Hogy milyen klimatikus viszonyok jellemzik a szőlőtermő vidékeket, szintén meghatározza az italok karakterét: míg Champagne területén kontinentális, addig Katalónia és Spanyolország nagy részén mediterrán klímával találkozunk, ebből kifolyólag különbözik a napsütéses órák száma és a csapadék mennyisége és eloszlása is, ami a szőlőszemek ízén is egyértelműen érződik.
A cava érési ideje legalább 9 hónap, és fontos, hogy ez idő alatt nem kerülhetnek át másik üvegpalackba. Minél inkább szeretnénk minőségibb cavát inni, annál hosszabb érlelésűt válasszunk: a minimum 15 hónapig érlelt neve “reserva“, a 30 hónapnál hosszabb érlelésűeké pedig “gran reserva“.
És hogy mihez és mikor fogyasszuk? Bármihez és bármikor, amikor ünnepelni támad kedvünk, a hangulaton garantáltan emelni fog!
Aki szeretné kipróbálni az itthon is elérhető legtradicionálisabb spanyol pezsgőket, a Borguru Webáruházából, erről a linkről rendelhet is!
¡Chinchín!